Branded SEO – jak zwiększyć widoczność i rozpoznawalność marki w wynikach wyszukiwania?
- 7 minut czytania
- Czym są słowa kluczowe z marki (branded keywords)?
- Grupy odbiorców a branded SEO
- Potencjalni klienci
- Nowi użytkownicy
- Jak budować rozpoznawalność w optymalizacji wyszukiwania marki?
- Dlaczego warto optymalizować pod kątem branded search?
- 4 podstawowe kroki w optymalizacji branded SEO
- Znajdź i wykorzystaj wszystkie frazy kluczowe związane z marką
- Kategoryzuj słowa kluczowe
- Ustal priorytety i dostępne możliwości
- Sprawdzaj i analizuj swoje działania
- Przejmij kontrolę nad wynikami wyszukiwania swojej marki dzięki branded SEO!
Wyszukiwanie zoptymalizowane pod markę (branded search) odnosi się do wyników, które Google lub zaawansowane modele językowe, takie jak np. ChatGPT, prezentują w odpowiedzi na zapytania dotyczące Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę, czy reprezentujesz dużą, dobrze rozpoznawalną markę, osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania realnie wpływa na Twoją konwersję.
Jeśli Twoja marka dopiero pojawia się na rynku lub jej nazwa pokrywa się z innymi podmiotami – na przykład inną firmą – wyszukiwarki często mają problem z jej indywidualnym wyświetlaniem. Nawet w przypadku, gdy nie działasz w mocno konkurencyjnej branży, musi upłynąć naprawdę dużo czasu, by wyszukiwarki i użytkownicy oswoili się z jej obecnością.
Optymalizacja pod kątem branded search pomoże poprawić widoczność Twojej firmy. Dzięki niej zyskasz pewność, że pojawisz się w wynikach wyszukiwania w sposób spójny i zgodny z własną identyfikacją.
Czym są słowa kluczowe z marki (branded keywords)?
Brandowe słowa kluczowe to najczęściej frazy wpisywane w Google, zawierające nazwę konkretnej firmy, biznesu lub marki. Często to nie tylko same nazwy firm, a dłuższe kombinacje z innymi słowami, na przykład:
- Obsługa klienta (np. obsługa klienta icomSEO).
- Oferty pracy (np. praca w icomSEO).
- Lokalizacje (np. icomSEO oddział w Lublinie).
Podstawową cechą zapytań brandowych jest to, że zawsze zawierają nazwę marki. Nasza działalność skupia się na szerokim zakresie marketingu internetowego. Zapytanie „icomSEO współpraca” jednoznacznie wskazuje, że użytkownik szuka usług naszej firmy. Fraza „strategia SEO” to natomiast zapytanie ogólne, w żaden sposób nie nawiązująca do jakiejkolwiek marki. W takim przypadku użytkownik szuka najczęściej dowolnego specjalisty od pozycjonowania.
Warto pamiętać, że zapytania o markę mogą obejmować także zastrzeżone produkty lub usługi danej firmy. Jeśli oferujesz produkt o unikalnej nazwie, użytkownicy będą szukać go bezpośrednio, czasem dodając nazwę firmy (np. Produkt X od firmy Y). W takim przypadku zdarza się, że algorytmy wyszukiwarek traktują nazwę produktu jako samodzielną jednostkę lub ściśle powiązaną z marką macierzystą – wszystko zależy od jej rozpoznawalności.
Grupy odbiorców a branded SEO
Pierwszą grupę odbiorców stanowią osoby, które już korzystają z Twojej oferty i szukają informacji po dokonaniu zakupu. Najczęściej dotyczą one:
- Dostępu do konta: np. logowanie do brand X, resetowanie hasła brand X.
- Obsługi klienta: np. kontakt z brand X, zwrot w brand X.
- Szczegółów produktów: np. cena odnowienia brand X, anulowanie subskrypcji brand X.
Takie zapytania najczęściej dotyczą użytkowników poszukujących pomocy. Ich optymalizacja zapewni klientom szybki dostęp do potrzebnych informacji i poprawi doświadczenie z marką.
Potencjalni klienci
Druga grupa to osoby, które jeszcze nie dokonały zakupu, ale są bliskie podjęcia decyzji. W tej fazie często porównują dostępne opcje, wpisując zapytania typu:
- Brand X vs. Firma Y
- Czy Brand X jest lepszy niż Firma Y?
- Najlepszy [produkt] do [konkretnej potrzeby]
Najcześciej odpowiedzi na takie zapytania użytkownicy znajdą w artykułach blogowe, zestawienia „Top 5” lub na forach tematycznych. Duże znaczenie ma tutaj ich wartość merytoryczna. Dostarczenie treści wysokiej jakości, pomoże w sprawniejszym procesie optymalizacji i zapewni jeszcze wyższe pozycje.
Nowi użytkownicy
Trzecią grupę stanowią osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o Twojej marce, jednak niekoniecznie planują jeszcze zakup. Wśród nich mogą być:
- Nowi użytkownicy, którzy szukają informacji o firmie.
- Recenzenci i marki analizujące ofertę dostawców na potrzeby swojej działalności
W przypadku tej grupy, należy skupi się na dostarczeniu jasnych, rzeczowych informacji, które pomogą im w selekcji i podjęciu kolejnych kroków zakupowych. To świetny sposób na pozyskanie nowych klientów lub partnerów biznesowych. Treść powinna być więc precyzyjna i łatwa do przyswojenia, tak by nawet osoby spoza branży mogły szybko zrozumieć jej najważniejsze cechy i aspekty.
Jak budować rozpoznawalność w optymalizacji wyszukiwania marki?
Zdobycie silnej pozycji w wynikach wyszukiwania brandowego to proces wymagający dopracowania strategii, marketingu i konsekwentnej obecności na rynku. Działania PR w Internecie są przyspieszają działania, jednak to długoterminowa inwestycja w budowanie świadomości marki, angażowanie klientów i skuteczne kampanie marketingowe gwarantują realny wzrost pozycji.
Dlaczego warto optymalizować pod kątem branded search?
Wiele firm zakłada, że ich marka sama zyska popularność i renomę. Najczęściej taki schemat można zaobserwować po rebrandingu. Zdarza się, że nowe lub odświeżone marki oczekują, że natychmiastowo osiągnie wysoką pozycję w wyszukiwarkach dla nowej nazwy. Niestety z reguły tak się nie dzieje.
Jeśli nazwa brandu bazuje na istniejącym już słowie – jest aktywną częścią języka – nie osiągnie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jako działalność. Większe szanse na szybkie wyniki mają firmy, które cechują się bardziej abstrakcyjnymi terminami. Jednak nawet w przypadku nowo utworzonych słów, potrzeba pracy i cierpliwości, by zacząć osiągać szczytowe pozycje.
4 podstawowe kroki w optymalizacji branded SEO
Proces optymalizacji branded SEO można podzielić na cztery podstawowe kroki.
Znajdź i wykorzystaj wszystkie frazy kluczowe związane z marką
Dokładna analiza zapytań jakie użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach, gdy szukają Twojej marki jest podstawowym elementem strategii. W tym celu warto zebrać dane z różnych źródeł. Między innymi warto skupić się na:
- Zapytaniach związane bezpośrednio z marką: np. Kariera w [firma], Kontakt z [firma], Logowanie do [firma].
- Dane o zachowaniach użytkowników: Narzędzia takie jak Google Search Console, Bing Webmaster Tools czy inne platformy analityczne pomogą Ci sprawdzić, jakie konkretne frazy są najczęściej używane w odniesieniu do Twojej marki.
Kategoryzuj słowa kluczowe
Po zebraniu fraz kluczowych warto podzielić je na trzy główne grupy:
- Słowa kluczowe związane z marketingiem – to zapytania od potencjalnych klientów, którzy dopiero rozważają zakup lub szukają informacji o Twojej marce.
- Słowa kluczowe po zakupie – czyli wyszukiwania obecnych klientów, którzy potrzebują pomocy, chcą odnowić subskrypcję lub zarządzać swoim kontem.
- Problematyczne słowa kluczowe – najczęściej dotyczą starych produktów, zakończonych usług lub negatywnych treści, które znajdują się poza Twoją kontrolą.
Ustal priorytety i dostępne możliwości
Nie wszystkie znalezione frazy będą miały taką samą wartość dla Twojej strategii. Przeprowadź ich selekcję, opracuj listę i nadaj priorytet frazom, które mają największy potencjał. Pamiętaj, że podjęte działania będą różnić się w zależności od kategorii – np. jeśli chcesz skupić się na nowych klientach, najważniejsze będą zapytania dla słów z kategorii marketingowej.
Sprawdzaj i analizuj swoje działania
Dokładnie przeanalizuj gdzie prowadzą zapytania związane z Twoją marką. Czy użytkownicy trafiają na nieaktualne, błędne lub mało pomocne strony? Jeśli tak, poprawi to – np. aktualizacja treści, optymalizacja głównej strategii SEO czy zwiększenie zaufania użytkowników.
Wdrażają te cztery proste kroki zyskasz większą kontrolę nad tym, jak Twoja marka prezentuje się w wynikach wyszukiwania. Włożony wysiłek przełoży się na lepsze doświadczenia użytkowników i większą konwersję.
Przejmij kontrolę nad wynikami wyszukiwania swojej marki dzięki branded SEO!
Wraz z rozwojem działalności coraz więcej osób będzie wyszukiwać informacje związane z Twoją marką. To naturalny proces, dlatego upewnij się, że masz nad nim kontrolę i wykorzystujesz jako narzędzie marketingowe.
Wielu specjalistów dzieli wskaźniki KPI na te związane i niezwiązane z marką. Podział pomaga w lepszej analizie różnych strategii i optymalizacji. Z uwagi na duże znaczenie i długoterminowe działanie nie można pominąć działań skupiających się na branded SEO. Zaniedbując je, tracisz naprawdę silne narzędzie i dostęp do szerokiej bazy potencjalnych klientów.
Dobrze przemyślana strategia w tym obszarze to nowy potencjał marketingowy. To także świetny spoób na poprawienie doświadczeń użytkowników związanych z Twoją marką. Wdrażając działania branded SEO nie tylko zwiększysz swoją widoczność w sieci, ale także realnie wpłyniesz na wzrost swojej sprzedaży.