Google Search Generative Experience — rewolucja wyszukiwania dzięki sztucznej inteligencji

 • 16 minut czytania
 • SEO, Wiedza SEO

Google wprowadza nową funkcję Search Generative Experience (SGE), która ma na celu integrację sztucznej inteligencji z wyszukiwaniem. SGE wykorzystuje generatywną AI, tak by dostarczyć kompleksowych odpowiedzi dla użytkowników.

Do tej pory wyszukiwarka Google opierała się na indeksowaniu stron internetowych przez roboty oraz na algorytmach rankingowych. SGE rozwija ten model, wykorzystując schemat językowy o nazwie PaLM 2. Jest on szkolony na ogromnej ilości danych, co pozwala mu na udzielanie kontekstowych odpowiedzi na zapytania, zamiast jedynie wyświetlać zindeksowane strony.

Celem nowej funkcji jest przekształcenie wyszukiwania z pobierania listy klasycznych linków w prowadzenie realnego dialogu z użytkownikami. Wyszukiwarka Google nadal działa w ten sam sposób, ale SGE dodatkowo udziela odpowiedzi generowane przez AI, co sprawia, że wyniki są bardziej trafne i intuicyjne.

SGE stanowi znaczący krok dla wyszukiwarki Google poprzez integrację generatywnej AI. Chociaż nadal znajduje się w fazie testów beta, ukazuje przyszłość wyszukiwania napędzanego modelami takimi jak PaLM 2. Wyszukiwanie stanie się bardziej konwersacyjne, wychodząc poza słowa kluczowe i będzie w stanie zrozumieć pełne konteksty i pytania.

Google SGE – krótka historia

Search Generative Experience (SGE) nadal znajduje się w ograniczonym trybie. Do niedawna model ten był dostępny tylko dla nielicznych użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Japonii, a jego działanie ograniczało się do języków angielskiego, hindi i japońskiego.

Ostatnio jednak Google wprowadziło nową aktualizację, ogłaszając, że SGE rozszerza swoje działanie o kolejnych 120 krajów. Dodatkowo aktualizacja rozszerzyła model o cztery nowe języki: hiszpański, portugalski, koreański i indonezyjski.

Oto czym charakteryzuje się SGE:

• SGE generuje interaktywne fragmenty AI, które mają na celu udzielenie bezpośrednich odpowiedzi na pytania w danym kontekście, z odnośnikami do źródeł.

• Wygląd fragmentów różni się w zależności od zapytania – używane są różne tła, zdjęcia, obrazy produktów, mapy, cytaty i wiele innych. Odpowiedzi są wyświetlane w akapitach lub punktach.

• Odpowiedzi AI nie są automatyczne dla wszystkich zapytań; czasami może być konieczne kliknięcie w przycisk „Generuj”. Schemat SGE unika pewnych tematów, takich jak wiadomości, aktualności oraz inne wrażliwe tematy.

• Wybór stron polecanych przez SGE priorytetowo uwzględnia dokładne informacje tematyczne zamiast wartości rankingowych. Inne funkcje SERP, takie jak reklamy na razie nie są uwzględnione w generowanych fragmentach.

Podczas korzystania z wersji beta SGE użytkownicy mogą napotkać pewne problemy, takie jak nieprawidłowe dane w odpowiedziach AI, brak atrybucji lub niezrozumienie intencji przez model. Chociaż nie jest to funkcja pozbawiona wad, wersja beta SGE pokazuje, że firma dąży do integracji wyszukiwania z generatywną AI. Zanim jednak model będzie gotowy do globalnego użytkowania, jego struktura wymaga dopracowania.

Jak funkcja SGE zmienia wyszukiwanie?

Rewolucja w wyszukiwaniu informacji z Google SGE odzwierciedla znaczący postęp w sposobie, w jaki uzyskujemy informacje. W przeszłości, aby dowiedzieć się czegoś na dany temat, musieliśmy zadawać Google wiele pytań. Na przykład: „Jaki jest najlepszy aparat DSLR dla początkujących?”, „Jaki obiektyw jest najlepszy do portretów?” czy „Jakie akcesoria są mi potrzebne?”.

Teraz jednak, dzięki SGE, możemy zadać jedno bardziej ogólne pytanie, otrzymując natychmiast kompleksową odpowiedź. Na przykład, możemy zapytać: „Jakie wyposażenie aparatu DSLR powinienem wybrać jako amator zainteresowany fotografią portretową?” Zamiast wyświetlać tylko odpowiednie strony internetowe, SGE będzie w stanie wygenerować spersonalizowaną odpowiedź, syntetyzującą szczegóły z wielu źródeł, aby w pełni odpowiedzieć na zadane pytanie i szczegółowo wyjaśnić interesujące nas zagadnienie.

Celem SGE jest obsługa złożonych potrzeb informacyjnych w ramach jednego wyszukiwania, co nie zmusza użytkowników do powielania i konkretyzowania zapytań. SGE ma na celu bezpośrednie udzielanie pełnych odpowiedzi na otwarte pytania poprzez podsumowanie AI i ważne rekomendacje. Zamiast przeglądać szereg stron i wybierać informacje, użytkownicy otrzymują skondensowane, trafne odpowiedzi, które odpowiadają na ich zapytania w sposób holistyczny.

Kiedy Google SGE zostanie oficjalnie wdrożone?

Aktualnie Google nie podało oficjalnej daty uruchomienia Search Generative Experience (SGE). Ta innowacyjna funkcja wciąż znajduje się w fazie testowej. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od zespołu Google’s Search Labs, istnieje możliwość, że faza testowa SGE mogłaby zakończyć się do grudnia 2023 roku.

Ta prognoza stanowi ważny punkt orientacyjny dla branży technologicznej i marketingowej, wskazując na potencjalny czas, w którym możemy oczekiwać pełnego wdrożenia SGE. Eksperci branżowi i użytkownicy z niecierpliwością czekają na dalsze komunikaty i aktualizacje od firmy.

Rozwój SGE i jego potencjalne wprowadzenie na rynek stanowią ważny krok w ewolucji wyszukiwania internetowego, który może znacząco zmienić sposób, w jaki ludzie wyszukują i otrzymują informacje online.

Jak model SGE zmienia stronę wyników wyszukiwania Google (SERP)?

Prototyp SGE fundamentalnie przekształca wygląd i funkcjonalność wyników wyszukiwania Google. Chociaż nadal znajduje się we wczesnej fazie testów, daje on wgląd w to, jak sztuczna inteligencja może zmienić wyszukiwarkę Google.

Najbardziej widoczną zmianą jest interaktywny fragment wygenerowany przez AI, który pojawia się na szczycie wyników wyszukiwania. Zbiera i podsumowuje informacje, aby odpowiedzieć na pytanie użytkownika, prezentując jednocześnie dowody z różnych stron internetowych w bocznym panelu karuzelowym. Jest on zmieniany w czasie rzeczywistym, za każdym razem, gdy AI przetwarza zapytanie.

W przeciwieństwie do obecnych wyników, wyniki SGE są znacznie bardziej szczegółowe. Pozwalają na naturalne zadawanie kolejnych pytań bez konieczności nowych wyszukiwań. Adaptują się na bieżąco, kontynuując dialog, jednocześnie cytując źródła.

Dodatkowo odpowiedzi AI mogą przyjmować różne formy wizualne w zależności od rodzaju zapytania:

 • Przy pytaniach informacyjnych pojawia się fragment wyróżniony.
 • Lokalne wyszukiwania generują podsumowania, stworzone przez AI.
 • Zapytania o produkty obejmują elementy wybrane przez AI, podobne do karuzel zakupowych.

Bez względu na format, fragment AI i karuzela stron internetowych zajmują dużo miejsca na ekranie, co spycha tradycyjne linki niżej na stronie, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Interakcja przesuwa się więc od listy linków do bezpośredniej konwersacji z asystentem AI.

Rodzaje wyników AI w SGE

Ogólne zapytania informacyjne

Dla ogólnych zapytań informacyjnych SGE generuje fragment konwersacyjny, który podsumowuje odpowiedź na pytanie. Zawiera on od 3 do 5 linków do stron internetowych uważanych za wartościowe źródła, wraz z cytatami i obrazami z tych stron.

System sugeruje również pytania uzupełniające, umożliwiając dalszą dyskusję z asystentem AI bez konieczności nowych wyszukiwań. Celem tych zmian jest szczegółowa wymiana informacji zapewniająca kompleksową wiedzę użytkownikom.

Zapytania informacyjne w formie listy

Zapytania najlepiej nadające się na odpowiedzi w stylu listy skłaniają SGE do generowania listy punktowanej z odpowiednimi rozwiązaniami lub krokami. Każdy punkt listy ma krótki opis. Czasami łączy się także z krótkim podsumowaniem w akapicie nad listą. Fragmenty listy mogą również integrować mapy dla zapytań opartych na lokalizacji. AI syntetyzuje porady w łatwej do odczytania formie na podstawie analizy intencji użytkownika.

Wyszukiwania lokalne

Dla zapytań o wyraźnym lokalnym charakterze SGE tworzy listę przypominającą lokalne foldery. Zawierają one do pięciu odpowiednich lokalnych firm zamiast tradycyjnych trzech.

Wpisy zawierają typowe informacje, takie jak zdjęcia, mapy, recenzje, dane kontaktowe itp. AI wybiera najbardziej przydatne informacje o lokalnych biznesach.

Zapytania E-commerce

Słowa kluczowe związane z produktami skłaniają SGE do generowania fragmentów skoncentrowanych na zakupach. Rekomenduje produkty, które uważa za odpowiednie dla użytkownika, wraz z opisami, obrazami, cenami, informacjami o sprzedawcy i opiniami użytkowników. Format przypomina karuzelę zakupową. SGE korzysta z danych z Centrum Handlowego, aby uzyskać więcej szczegółów o produkcie. Ma to na celu stworzenie modelu działającego jak wyszukiwarka/rekomendator produktów na podstawie tego, czego szuka użytkownik.

Kiedy model SGE nie generuje fragmentów AI?

Istnieje kilka przypadków, w których prawdopodobnie nie zobaczymy odpowiedzi napędzanej przez silnik generatywnego AI. Obejmują one:

 • Zapytania nawigacyjne: Na przykład wyszukiwania stron takich jak Facebook czy Amazon.
 • Wyniki z szybką odpowiedzią: Takie jak prognoza pogody, teksty piosenek itp.
 • Wrażliwe tematy: Dotyczące płci, rasy, religii, chorób itp.
 • Aktualności i bieżące wydarzenia.
 • Wyszukiwanie przepisów kulinarnych.
 • Wyraźne słowa kluczowe dla dorosłych/NSFW.
 • Wiele zapytań z kategorii YMYL (Your Money or Your Life): Takich jak porady finansowe, medyczne i prawne.

Terminy nawigacyjne, z góry sformatowane szybkie odpowiedzi, wrażliwe tematy i zapytania, gdzie preferowana jest porada eksperta, nie prowadzą do generowania konwersacyjnych fragmentów AI. Model SGE wydaje się na razie reagować jedynie na wyszukiwania informacyjne, te związane z produktami, a także o charakterze lokalnym.

Testy, kiedy model Google SGE generuje lub nie generuje wyników, mogą dostarczyć informacji na temat etyki i zabezpieczeń wprowadzonych przez Google. Google przywiązuje większą wagę do ludzkiego osądu i dyskrecji niż do czysto algorytmicznych odpowiedzi w przypadku wrażliwych lub kontrowersyjnych tematów.

Prototyp wyszukiwarki SGE wyświetla różne komunikaty, gdy nie dostarcza fragmentów wygenerowanych przez AI takie jak:

„Zdobądź przegląd AI tej wyszukiwarki”

„Przegląd AI nie jest dostępny dla tego wyszukiwania”

„Oto kilka wyników”

„Brak dostępnego przeglądu AI”.

Przyszłość istniejących elementów SERP

Wprowadzenie nowych odpowiedzi chatbota AI przez Google rodzi pytania dotyczące przyszłości obecnych funkcji SERP, takich jak grafiki, video i inne. Na razie wyróżnione fragmenty i powszechne elementy SERP nadal są wyświetlane obok odpowiedzi AI. Z tego, co wiemy, wyróżnione fragmenty pojawiają się tuż pod tekstem chatbota, co jest interesujące, ponieważ oba mają na celu szybkie podsumowanie informacji dotyczących zapytania użytkownika.

Niektórzy eksperci SEO przewidują jednak, że Google może ostatecznie usunąć wyróżnione fragmenty, wyniki lokalne i potencjalnie inne zbędne funkcje SERP w przyszłości. Wniosek jest efektem przekonania, że odpowiedzi AI sprawią, że elementy te staną się zbędne, ponieważ zawierają informacje, które już zostały zawarte w odpowiedzi AI.

Google nie potwierdziło, czy i kiedy funkcje SERP mogą zostać uproszczone, aby skupić się na nowym komponencie AI. Na razie odpowiedzi chatbota wydają się uzupełniać już istniejące funkcje strony.

Błędy, bugi i wyzwania stojące przed modelem SGE

Wyszukiwanie Google napędzane przez AI przyciągnęło znaczną uwagę i wywołało obawy wśród społeczności SEO oraz właścicieli stron internetowych.

Chociaż ta technologia jest nadal w fazie testów, pojawiło się kilka kluczowych problemów, na które warto zwrócić uwagę:

Brak atrybucji źródła:

Odpowiedzi SGE nie zawsze jasno przypisują stwierdzenia do oryginalnego źródła, takiego jak artykuł czy cytat eksperta. Skutkuje to niejasnością co do pochodzenia informacji.

Brak linków do wspomnianych stron:

Gdy odpowiedzi SGE wspominają o konkretnych stronach internetowych, produktach lub usługach, nie są dostarczane klikalne linki. Znacznie obniża to komfort użytkownika, ponieważ nie ma on łatwego dostępu do wspomnianych witryn. Oznacza to również, że strony, o których mowa, nie otrzymują żadnego ruchu z polecenia.

Nieprecyzyjne lub mylące informacje:

Jak każdy system AI, SGE czasami dostarcza informacji, które są nieprawidłowe, niezwiązane z zapytaniem lub mylne. Na przykład, zalecił gotowanie jajek przez 60 minut. Miał również trudności z dostosowaniem odpowiedzi do intencji użytkownika.

Obsługa wrażliwych tematów:

Chociaż nie jest to zamierzone, SGE dostarczał porad dotyczących wrażliwych tematów takich jak aspekty zdrowotne czy inne, których powinien unikać.

Google przyznało, że jest świadome tych błędów i bugów. Firma oświadcza, że pracuje nad poprawą atrybucji, trafności, dokładności i obsługi wrażliwych zapytań. Na razie jednak system ma wyraźne ograniczenia, które są na bieżąco dokumentowane i zgłaszane przez właścicieli stron internetowych i specjalistów SEO w nadziei na przyszłe udoskonalenia. Warto więc śledzić sposób, w jaki SGE będzie ewoluowało z czasem, w miarę szkolenia modeli AI, które go napędzają.

SGE — czego możemy się spodziewać?

Strony internetowe, które są linkowane i cytowane we fragmentach wygenerowanych przez AI w SGE, często nie pokrywają się z wynikami wysoko pozycjonowanymi w standardowych wyszukiwaniach. Oto kilka dodatkowych obserwacji użytkowników:

 • Wykorzystanie danych z mniej znaczących źródeł — SGE czerpie dane z witryn o niższym rankingu, od mniejszych wydawców, a nawet z wątpliwych źródeł.
 • Różne algorytmy rankingu — algorytmy rankingu dla standardowego wyszukiwania i wyboru źródeł SGE wydają się różnić.
 • Priorytet dla wiarygodności autora może przywiązywać większą wagę do wiarygodności autora/twórcy niż do autorytetu strony.
 • Koncentracja na specyficznych detalach — SGE koncentruje się na konkretnych aspektach i detalach podczas formułowania odpowiedzi. Identyfikacja powtarzających się aspektów Twojej tematyki może pomóc w optymalizacji treści.
 • Dopasowane fragmenty — fragmenty, które są cytowane, często odpowiadają unikalnemu naciskowi fragmentu AI. Optymalizacja treści, aby była zgodna z wytycznymi SGE, może zwiększyć szanse na cytowanie.

Chociaż model SGE nie faworyzuje tylko wysoko pozycjonowanych witryn, szuka źródeł obejmujących konkretne niuanse, na które kładzie nacisk jego schemat AI.

Przewiduje się, że AI Google w przyszłości będzie faworyzować kompleksowe, autorytatywne treści, zwiększając prawdopodobieństwo ich wyróżnienia w podsumowaniach wygenerowanych przez AI. Dotyczy to szczególnie treści spełniających standardy Doświadczenia, Ekspertyzy, Autorytetu i Wiarygodności (E-E-A-T).

Eksperci podkreślają również, że na urządzeniach mobilnych odpowiedzi wygenerowane przez AI mogą dominować na ekranie, potencjalnie prowadząc do spadku ruchu organicznego dla klasycznych linków, które pojawiają się poniżej nowego okna AI.

Czy wyniki SGE są personalizowane?

Od momentu uruchomienia SGE, niektórzy eksperci zastanawiali się, czy wyniki są dostosowywane na podstawie danych osobowych, podobnie jak w standardowym wyszukiwaniu Google. Firma zapewnia jednak, że obecnie model SGE działa bez reklam i historii wyszukiwania.

Zgodnie z oficjalnymi komentarzami:

 • Wyniki SGE nie są personalizowane
 • Historia wyszukiwań użytkownika nie ma wpływu na wyniki
 • Reklamy nie pojawiają się w odpowiedziach SGE
 • Linki sponsorowane nie pojawiają się w odpowiedziach SGE

Na obecnym etapie Google deklaruje, że model SGE koncentruje się wyłącznie na indywidualnych zapytaniach bez szerszego śledzenia lub profilowania wpływającego na wyniki. W miarę ewolucji funkcji można się jednak spodziewać stopniowego włączania rodzimych reklam. Początkowe wersje tego modelu mają na celu zapewnienie bezstronnych odpowiedzi opartych na kontekście.

Wpływ SGE na ruch na stronach internetowych

Wstępne prognozy szacują, że technologia ta może potencjalnie przekierować nawet do 30% organicznych kliknięć z tradycyjnych list, podobnie jak miało to miejsce w przypadku wyróżnionych fragmentów.

Czego możemy się więc spodziewać? Funkcja SGE od Google może znacznie wpłynąć na organiczne wyniki wyszukiwania i przepływ ruchu. Kluczowy będzie tutaj aspekt ludzkiego zachowania. Jeśli generowanie podsumowań będzie czasochłonne, niecierpliwi poszukiwacze informacji mogą rzadko korzystać z tej funkcji. Warto również zwrócić uwagę na to, na którym elemencie skupiają swoją uwagę użytkownicy — lewej stronie, gdzie pojawiają się podsumowania, czy prawej stronie z cytowanymi źródłami.

Pionierzy, czyli miejsca gdzie SGE zostanie uruchomione w pierwszej kolejności, ukształtują trajektorię tej funkcji. Opóźnione wprowadzenie w Unii Europejskiej może dać więcej czasu na przygotowanie się na jej wpływ. Niektórzy uważają, że opcja ta może być najbardziej opłacalna dla e-commerce, jeśli obrazy produktów w przeglądach AI przyciągną dużą uwagę.

Na razie nie jest jasne, jak duży będzie wpływ SGE. Jedno jest jednak pewne — specjaliści SEO będą musieli wykazać się cierpliwością i kreatywnością, aby przygotować się na nadchodzące zmiany.

Jakie branże/typy stron mogą skorzystać na wdrożeniu SGE?

Jest stosunkowa za wcześnie, aby w pełni przewidzieć, jak model wyszukiwarki SGE wpłynie na SEO. Projekt jest nowy i szybko ewoluuje. Kto więc może skorzystać na jego wdrożeniu?

 • Firmy lokalne — mogą skorzystać bardziej na lokalnych recenzjach i panelach wiedzy, napędzając ruch z fragmentów AI.
 • E-commerce – użytkownicy biegli w obszarze kanałów produktowych i strukturyzowanych danych mogą zyskać na ruchu dzięki wyróżnionym listom produktów w generowanych odpowiedziach. Opinie użytkowników będą kluczowe dla pozycjonowania marek.

Wpływ na ruch organiczny wszystkich stron pozostaje niepewny. Z całą pewnością firmy lokalne mogą najbardziej skorzystać na modelu AI, podczas gdy strony informacyjne mogą stracić widoczność w wyszukiwaniu. Algorytmy Google z całą pewnością będą ewoluować.

SGE i jego wpływ na SEO — co należy wiedzieć?

Nowa funkcja Google budzi ogromne zainteresowanie, zwłaszcza w kontekście jej potencjalnego wpływu na SEO. Chociaż model SGE jest nadal w fazie rozwoju, a jego pełny wpływ pozostaje niewiadomą, istnieją pewne kroki, które można podjąć już teraz, aby przygotować swoją stronę i jej zawartość na przyszłe zmiany:

 • Koncentracja na podstawach SEO – warto skupić się na sprawdzonych praktykach SEO, takich jak optymalizacja szybkości strony, ulepszanie architektury witryny, tworzenie angażujących treści czy budowanie jakościowych linków zwrotnych.
 • Monitoring i dokumentacja słów kluczowych
 • Optymalizacja treści
 • Optymalizacja obrazów
 • Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Chociaż wpływ SGE na SEO jest nadal nie do końca klarowny, ważne jest, aby postawić na solidne strategie SEO, które już teraz przynoszą widoczne rezultaty. Jednocześnie warto obserwować rozwój modelu SGE, aby być w stanie odpowiednio dostosować i zoptymalizować swoje działania. Cierpliwość i czujność będą kluczowe w adaptacji do zmieniającego się obrazu SEO. Search Generative Experience od Google to potencjalna rewolucja w dziedzinie wyszukiwania. Będąc nadal w fazie testów, SGE zapowiada istotną zmianę w interakcji użytkowników z wyszukiwarkami. Kluczem do sukcesu z całą pewnością będzie adaptacja i gotowość do zmian, tak by w pełni wykorzystać możliwości, jakie przynosi integracja

< Powrót

Zapisz się do newslettera