Larry Page – kim jest twórca przeglądarki Google?

  • 2 minuty czytania
  • SEO, Wiedza SEO
Larry_Page_Google

Każdy doskonale zna przeglądarkę Google, ale nie każdy wie, kto jest jej twórcą. To skromny i niepozorny student z USA dokonał prawdziwej rewolucji w świecie Internetu! Poznajcie sylwetkę Larry’ego Page’a!

Lawrence E. Page , bo tak brzmi pełne imię i nazwisko amerykańskiego programisty, urodził się 26 marca 1973 roku w Lansing. Jest synem programistki i wykładowcy informatyki na Uniwersytecie Stanu Michigan. Jego ojciec – Carl Page, należał również do wybitnych postaci, był jednym z torujących drogę w dziedzinie sztucznej inteligencji w informatyce.

Wychowywał się w otoczeniu komputerów i nowoczesnych technologii, gdzie dojrzewała jego pasja. Już w wieku sześciu lat, otrzymał pierwszy komputer od swoich rodziców. W 1979 roku ukończył szkołę Okemos Montessori School i dalszą edukację kontynuował w szkole średniej East Landing, którą ukończył w 1991 roku. Kolejno studiował kierunek inżynierię komputerową na Uniwersytecie Stanowym Michigan, na którym obronił tytuł inżyniera. Następnie rozpoczął studia magisterskie na Uniwersytecie Stanforda, gdzie poznał Sergieja Bina, z którym razem tworzył projekt analizy wzorów powiązań pomiędzy stronami internetowymi.

Udało im się stworzyć przeglądarkę internetową BackRub. Analizując powiązania pomiędzy stronami internetowymi wspólnicy odkryli zupełnie nowe, lepsze algorytmy przeszukiwania sieci WWW. Po sześciu latach, w 1997 roku przeglądarka BackRub została przemieniona w popularną i przodującą obecnie wyszukiwarkę Google. Po roku, w czasie studiów doktoranckich doszło do oficjalnego zarejestrowania spółki Google Incorporated. Larry Page od 1998 roku jest nieprzerwanie członkiem zarządu Google Inc.

Od września 1998 do lipca 2001 pełnił funkcję CEO w firmie i funkcję CFO od 1998 do 2002 roku. Od kwietnia 2011 do października 2015 ponownie stał się dyrektorem generalnym, zaś od października 2015 do grudnia 2019 CEO Alphabet Inc. Page jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Zgodnie z szacunkami Forbesa jego majątek wyceniono w lipcu 2014 i wynosi on 31,9 mld dolarów, co daje mu 13 miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

 

< Powrót

Zapisz się do newslettera