Broken link checker WordPress – jak znaleźć i usunąć niedziałające linki w WordPressie

Broken link checker WordPress – jak znaleźć i usunąć niedziałające linki w WordPressie

Wtyczka Broken Link Checker jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych podczas audytu i optymalizacji strony w aspekcie SEO. To najskuteczniejszy, najprostszy i właściwie najlepszy sposób na znalezienie wszelkich nieaktywnych linków oraz błędnych przekierowań na stronie opartej o CMS WordPress. Broken Link Checker umożliwia również skorzystanie z wielu sposobów na naprawę odnalezionych błędów.

Broken links – czym są i w jaki sposób powstają?

Nazwa „broken link” w tłumaczeniu na język polski oznacza mniej więcej zerwany lub zepsuty odnośnik. W ten sposób określa się linki, które prowadzą do nieistniejących stron – zwracają error o numerze 404.

Błąd o takim numerze oznacza, że dana strona nie została odnaleziona na docelowym serwerze – niezależnie od tego, czy wcześniej taki link był aktywny, znaczenie ma wyłącznie obecny status.

Niejednokrotnie zdarza się, że na swoich stronach umieszczamy odnośniki do zewnętrznych witryn. Mogą to być najróżniejsze linki, ponieważ wszystko zależy od tematyki strony. Najczęściej spotyka się odnośniki do artykułów, badań, wpisów na innych blogach czy linki do stron producenta danego produktu w przypadku sklepów internetowych, ale równie dobrze mogą dotyczyć dowolnego miejsca w internecie.

Z biegiem czasu właściciele innych witryn mogą dokonywać zmian na swoich stronach, co niejednokrotnie wpływa na usuwanie niektórych treści, a tym samym konkretnych podstron. W takim przypadku zamieszczony kiedyś na własnej stronie odnośnik staje się tzw. broken link i zwraca kod 404.
Jednak warto pamiętać, że często to nie tylko właściciel strony ma możliwość umieszczania linków. Niejednokrotnie również użytkownicy umieszczają odnośniki w dodawanych wpisach, komentarzach lub postach – zależnie od charakteru portalu. Tego rodzaju odnośniki także mogą po pewnym czasie zwracać błąd o numerze 404.

Dlaczego należy zwalczać wszelkie broken links na swojej stronie?

Po pierwsze – nieaktywny odnośnik w artykule z pewnością nie jest dobrze widziany przez użytkowników.

Wyobraźmy sobie sytuację, że czytamy recenzję pewnego produktu i na końcu obszernego wpisu widnieje przycisk „Kliknij tu i przejdź do sklepu”. Zachęceni przeczytanym artykułem jesteśmy skorzy do zakupu omawianego przedmiotu, więc klikamy w wyraźnie wyeksponowany przycisk. Nagle naszym oczom ukazuje się komunikat „Błąd 404. Strony nie znaleziono” – raczej nie jesteśmy zadowoleni z takiego przebiegu zdarzeń. W taki sposób witryna traci wiarygodność w oczach użytkownika i dana osoba prawdopodobnie nie wybierze jej z listy wyników wyszukiwania kolejnym razem. W podanym przykładzie znacznie lepiej byłoby, gdyby odnośnik został zaktualizowany lub po prostu usunięty razem z wyróżnionym przyciskiem.

Po drugie – odnośnik zwracający błąd 404, to zdecydowanie nie jest to, co powinien znaleźć robot indeksujący na naszej stronie.

Warto pamiętać, że rolą robota wysyłanego przez wyszukiwarkę jest analiza witryny pod kątem przydatności dla przeciętnego użytkownika. Właśnie dlatego zerwane odnośniki wpływają negatywnie na ostateczną ocenę witryny. Co prawda, robot nie będzie zawiedziony wyświetleniem błędu 404, ale z pewnością weźmie ten aspekt pod uwagę w trakcie ustalania kolejności wyników wyszukiwania.

Zatem z punktu widzenia SEO warto dbać o to, aby wyeliminować broken links, ponieważ negatywnie wpływają na jakość korzystania z serwisu przez użytkowników, co także bezpośrednio przekłada się na ranking w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać, że w większości przypadków zmiany, które wprowadzamy, aby zwiększyć komfort obsługi strony przez użytkowników, są pozytywnie widziane również przez roboty indeksujące treści.

Wtyczka Broken Link Checker – sposób na broken links!

Skoro już omówiliśmy czym są broken links i dlaczego tak istotna jest walka z nimi, warto wspomnieć, jak można sobie z nimi radzić. Omówimy to na przykładzie strony zbudowanej przy wykorzystaniu WordPressa, ponieważ to bez wątpienia najpopularniejszy CMS na świecie.

W takim przypadku, jak już wspomnieliśmy, najprościej wykorzystać dedykowaną wtyczkę – Broken Link Checker. To darmowe narzędzie, którego pomoc w audycie i optymalizacji broken linków jest nieoceniona!

Omawianą wtyczkę wystarczy pobrać, zainstalować i uruchomić, a następnie dać czas ma dokładne przeskanowanie witryny. W zależności od stopnia rozbudowania serwisu proces odnajdywania przekierowań i zerwanych linków może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Po ukończeniu analizy strony otrzymujemy końcowy raport z pełną listą odnalezionych rekordów.

Każdy z wypisanych odnośników zawiera: adres URL, status linku (np. 404 Server Not Found), treść odnośnika i źródło na stronie. Dzięki temu można łatwiej określić odpowiedni sposób działania nad danymi odnośnikami – można zdecydować, co należy zrobić – zaktualizować odnośnik, usunąć go czy pozostawić w niezmienionej formie.

Broken Link Checker ma długą listę opcji i możliwości – odpowiednie ich wykorzystanie pozwala uzyskać konkretne informacje. Jednak taki sposób obsługi tego narzędzia wymaga nie tylko obeznania z możliwościami wtyczki, ale również obszernej wiedzy na temat pozycjonowania i optymalizacji stron.

Co można zrobić z broken links?

Możliwości są co najmniej trzy i wybór odpowiedniej zdecydowanie zależy od charakteru danego odnośnika. Z zerwanymi odnośnikami można sobie radzić poprzez ich aktualizację, usunięcie lub pozostawienie w takiej formie, jakiej jest.

Aktualizować zdecydowanie warto odnośniki we wszelkiego rodzaju artykułach i wpisach, ponieważ one zwykle niosą ze sobą konkretną wartość dla użytkownika. Są to treści cenione i użyteczne, więc ponowne ich wzbogacenie o aktualny odnośnik do konkretnego produktu, wykorzystanych badań lub treści sprawi, że będą zdecydowanie lepsze dla użytkowników, a tym samym robotów.

Usuniecie broken links to rozwiązanie, które stosunkowo prosto i szybko rozwiązuje problem, ale nie daje dodatkowych korzyści. Często taką metodę wykorzystuje się w przypadku blogów, w których autorzy komentarzy mogą dodawać odnośnik do własnej strony. Większość z nich nie przynosi konkretnej wartości dla użytkownika, więc ich skasowanie nie będzie wielką stratą.

Pozostawienie zerwanego linka w niezmienionej formie to metoda stosowana niezwykle rzadko. Ciężko nawet jest podać przykład konkretnej sytuacji, w której można w ten sposób sobie poradzić. Takie działania to ostateczność, gdy mamy ograniczony budżet lub czas na pracę, więc decydujemy się na pozostawienie części broken links w mniej istotnych elementach witryny.

Wtyczka Broken Link Checker wskaże także listę wykrytych przekierowań. Są to linki, które ostatecznie prowadzą użytkownika pod inny adres, niż jest wskazany w wybranym odnośniku. Po pierwsze taki sposób wydłuża czas ładowania witryny, do której ostatecznie prowadzi link, a po drugie – roboty indeksujące patrzą przychylniej na bezpośrednie odnośniki.

Narzędzie Broken Link Checker umożliwia szybką aktualizację wszystkich przekierowań i zdecydowanie w większości przypadków warto z tego skorzystać. Nie będzie konieczna mozolna, ręczna praca podczas edycji zamieszczonych odnośników, ponieważ wtyczka sama podmieni linki na końcowy adres URL, na który jest kierowany ruch.

Zobacz również
Marketing szeptany – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Marketing szeptany – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Marcin Caban / 13.03.2021

Marketing szeptany z ang. whisper marketing i word of mouth marketing to w ostatnim czasie coraz bardziej popularne działania...

Usuwanie fałszywych i negatywnych opinii w Google Maps i nie tylko
Usuwanie fałszywych i negatywnych opinii w Google Maps i nie tylko
Jacek Kałuża / 11.03.2021

W ostatnim czasie coraz częściej zauważane jest w Internecie negatywne zjawisko tworzenia nieprawdziwych i krzywdzących wpisów i opinii, powodujących...

Usuwanie filtra Google, co warto wiedzieć?
Usuwanie filtra Google, co warto wiedzieć?
Marcin Caban / 27.02.2021

Jeżeli Twoja strona internetowa niespodziewanie zaczyna pojawiać się w wynikach Google na znacznie niższej pozycji, niż do tej pory,...

Poprawny Tag title i meta description, na co warto zwrócić uwagę
Poprawny Tag title i meta description, na co warto zwrócić uwagę
Łukasz Grzesik / 25.02.2021

Zapraszamy do lektury artykułu na temat tagu title i meta description, jego długości. Dowiecie się też, dlaczego nie powinno...

Pozycjonowanie wizytówki w Google Maps
Pozycjonowanie wizytówki w Google Maps
Łukasz Grzesik / 24.02.2021

Większość firm posiada wizytówkę w Google Maps. Nie zawsze jednak wykorzystywane są wszystkie możliwości, jakie daje obecność w tym...

Poznaj historię Social Media!
Poznaj historię Social Media!
Anna Ogorzałek / 20.02.2021

Aktualnie Social Media są czymś powszechnym w naszym życiu. Łatwy dostęp do Twittera, Facebooka, Instagrama, Linkedin, czy też innych...

Skuteczne kampanie Allegro Ads – zacznij sprzedawać więcej!
Skuteczne kampanie Allegro Ads – zacznij sprzedawać więcej!
Jacek Kałuża / 14.02.2021

Allegro to największa platforma e-commerce w Polsce. Portal należy do przedsiębiorstwa Allegro.pl sp. z o. o., którego właścicielami są...

Najczęściej popełniane błędy w kampaniach Allegro Ads
Najczęściej popełniane błędy w kampaniach Allegro Ads
Łukasz Grzesik / 10.02.2021

W tym artykule zostaną opisane błędy, które są najczęściej popełniane przez osoby zajmujące się konfiguracją i optymalizacją kampanii Allegro...

Zdjęcia produktowe biżuterii
Zdjęcia produktowe biżuterii
Łukasz Grzesik / 04.02.2021

Zdjęcia produktowe to jeden z najistotniejszych elementów sprzedaży w Internecie. Zwiększają one atrakcyjność i funkcjonalność sklepu internetowego, są doskonałym...

SEO co to jest? Jakie korzyści przynosi?
SEO co to jest? Jakie korzyści przynosi?
Anna Ogorzałek / 15.01.2021

Wiele osób zastanawia się, czym w ogóle jest SEO i jakie są jego największe korzyści. W tym artykule odpowiadamy...

Influencer marketing – gwarancja sukcesu?
Influencer marketing – gwarancja sukcesu?
Anna Ogorzałek / 17.12.2020

Rozwój Social Media sprawił, że zaczęły powstawać zupełnie nowe zawody, zainteresowania, a także usługi marketingowe dla firm. W tym...

Pozycjonowanie stron internetowych gabinetów medycznych – czy warto?
Pozycjonowanie stron internetowych gabinetów medycznych – czy warto?
Anna Ogorzałek / 04.12.2020

Lekarze, którzy prowadzą własne prywatne gabinety, bardzo często opierają działania marketingowe głównie na „poczcie pantoflowej”. Oznacza to, że pacjenci...

Co zrobić, by sklep internetowy zaczął sprzedawać więcej?
Co zrobić, by sklep internetowy zaczął sprzedawać więcej?
Anna Ogorzałek / 27.11.2020

Co zrobić, by sklep internetowy zaczął sprzedawać więcej? Poznaj 4 skuteczne działania! Prowadzisz sklep internetowy, ale od dłuższego czasu...

Dlaczego warto prowadzić bloga i jak go wypozycjonować?
Dlaczego warto prowadzić bloga i jak go wypozycjonować?
Anna Ogorzałek / 29.10.2020

Coraz więcej osób prywatnych i publicznych, a także przedsiębiorców decyduje się na założenie i prowadzenie własnego bloga. Wynika to...

Poznaj 5 skutecznych sposobów na wypromowanie swojego e-commerce!
Poznaj 5 skutecznych sposobów na wypromowanie swojego e-commerce!
Anna Ogorzałek / 26.09.2020

Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak wypromować swój własny sklep internetowy w Internecie. A może nawet próbowałeś...

Larry Page – kim jest twórca przeglądarki Google?
Larry Page – kim jest twórca przeglądarki Google?
Anna Ogorzałek / 25.08.2020

Każdy doskonale zna przeglądarkę Google, ale nie każdy wie, kto jest jej twórcą. To skromny i niepozorny student z...

Jak pisać skuteczne teksty SEO?
Jak pisać skuteczne teksty SEO?
Anna Ogorzałek / 15.07.2020

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia tematu, warto zastanowić się and tym, jaką funkcję pełnią teksty SEO i jakie są...

Brakujące wartości x-default i hreflang / czym są, co warto wiedzieć
Brakujące wartości x-default i hreflang / czym są, co warto wiedzieć
Marcin Caban / 11.07.2020

Brakujące wartości x-default: Nie ma obowiązku stosowania „x-default”, jest to jednak zalecane ze względu na korzyści,jakie przynosi podczas pozycjonowania...

Audyt strony internetowej – czym jest? W jaki sposób się go przeprowadza?
Audyt strony internetowej – czym jest? W jaki sposób się go przeprowadza?
Piotr Antoszek CEO IcomSEO / 10.07.2020

Jest to zestaw czynności podejmowanych w związku z pozycjonowaniem strony. Jego zadaniem jest znalezienie wszystkich nieprawidłowości w jej działaniu,...

W jaki sposób pozyskać obserwujących na Instagramie?
W jaki sposób pozyskać obserwujących na Instagramie?
Anna Ogorzałek / 24.06.2020

Wielu użytkowników Instagrama zadaje sobie to samo pytanie: Co zrobić, by zdobyć nowych obserwujących i wyróżnić się spośród innych...

Dla kogo jest certyfikat SSL? czy wpływa na SEO?
Dla kogo jest certyfikat SSL? czy wpływa na SEO?
Marcin Caban / 06.06.2020

Bezpieczeństwo danych i informacji w internecie jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii, o którą zabiegają przeglądarki, wyszukiwarki, ale również...

Czy hosting ma wpływ na SEO?
Czy hosting ma wpływ na SEO?
Marcin Caban / 23.05.2020

Hosting to nieodłączny element strony internetowej. Tylko dzięki niemu witryna może być widoczna w sieci. Usługa hostingowa polega na...

Marketing internetowy, czyli skuteczna reklama w dobie koronawirusa
Marketing internetowy, czyli skuteczna reklama w dobie koronawirusa
Anna Ogorzałek / 17.05.2020

Nikt zapewne nie spodziewał się pandemii koronawirusa, snując plany i stawiając sobie cele na 2020 rok. Zaskoczyła niespodziewanie każdego,...

Content marketing, dlaczego warto?
Content marketing, dlaczego warto?
Anna Ogorzałek / 25.03.2020

Content marketing to bardzo popularna nazwa, z którą zapewne nie raz się spotkałeś. Nic dziwnego, bowiem aktualnie jest najważniejszym...

Co to jest współczynnik odrzuceń?
Co to jest współczynnik odrzuceń?
Łukasz Grzesik / 22.03.2020

Czy współczynnik odrzuceń jest taki straszny? Po czym poznać, że ludzie czytają? Na początek pewne rozróżnienia… między współczynnikiem wyjść a...

Indeksowanie i najczęstsze błędy znajdowane przez wyszukiwarkę
Indeksowanie i najczęstsze błędy znajdowane przez wyszukiwarkę
Marcin Caban / 21.03.2020

Zapraszamy do lektury artykułu na temat najczęstszych błędów znajdowanych przez wyszukiwarkę w czasie indeksowania stron.

Wpływ RankBrain na SEO i marketing cyfrowy
Wpływ RankBrain na SEO i marketing cyfrowy
Łukasz Grzesik / 21.03.2020

RankBrain to algorytm wyszukiwarki oparty na uczeniu maszynowym (nauki zajmującej się sztuczną inteligencją). Jego użycie zostało potwierdzone przez Google...

Kampanie reklamowe na Instagramie
Kampanie reklamowe na Instagramie
Anna Ogorzałek / 17.03.2020

Chcesz wypromować swoją markę lub firmę w Internecie? Powinieneś sięgnąć po jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych – Instagram. To...

Jak prowadzić Instagram firmowy
Jak prowadzić Instagram firmowy
Anna Ogorzałek / 17.03.2020

Instagram to portal społecznościowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością w Polsce. Choć niedoceniany, jest...

Pozycjonowanie na frazy precyzyjne, zalety i wady
Pozycjonowanie na frazy precyzyjne, zalety i wady
Arkadiusz Urbaś / 14.03.2020

Jeszcze do niedawna prace mające na celu pozycjonowanie stron wyglądały zupełnie inaczej niż teraz. Wprowadzane przez Google kolejne algorytmy...

Czym jest Google Search Console?
Czym jest Google Search Console?
Marcin Caban / 14.03.2020

Google Search Console jest niezwykle rozbudowanym i potężnym narzędziem dostarczanym bezpośrednio od Google. Pozwala na wszechstronne monitorowanie witryn internetowych...

Shadowban na Instagramie jak się go pozbyć?
Shadowban na Instagramie jak się go pozbyć?
Anna Ogorzałek / 14.03.2020

Pewnie każdy z Was nie raz spotkał się z określeniem shadowban. Nic dziwnego, bowiem jest to słowo bardzo często...

Czytelna strona internetowa, też wpływa na SEO
Czytelna strona internetowa, też wpływa na SEO
Arkadiusz Urbaś / 12.03.2020

Wiele firm zaczyna zwracać coraz większą uwagę na to, aby ich wizerunek oraz reklamy były dopracowane i spójne. W...

Czy warto reklamować się na FaceBooku i czy wpływa to na SEO?
Czy warto reklamować się na FaceBooku i czy wpływa to na SEO?
Anna Ogorzałek /